Kiemelkedő magyar teljesítmény
Kiemelkedő magyar teljesítmény az OMNIplus BusTech Challenge 2023/24 keretén belül!
Előkelő 4. helyezést ért el az OMNIplus BusTech Challenge 2023/24 versenyen az OMNIplus Pappas Hunyadi úti márkaszervizéből érkező Schwarczkopf János, a magyar autóbusz-szerelő és technikusi közösség büszkeségére! Az OMNIplus szervizközpontokból és szerződéses partnerektől érkező több, mint 500 résztvevő közül Schwarczkopf János eredménye különösen figyelemre méltó, hiszen 15 európai ország legjobb szerelőivel és technikusaival mérte össze tudását és képességeit.
A BusTech Challenge verseny
A BusTech Challenge nem csupán egy verseny, hanem egy lehetőség az autóbusz-szerelők és technikusok számára, hogy megmutassák szakértelmüket és elkötelezettségüket a szakma iránt. Az OMNIplus márka pedig ismételten bizonyította szervizszolgáltatásának kiváló minőségét. Az általában két évente megrendezett verseny keretében egy barátságos mérkőzés során Európa összes OMNIplus szervizközpontjának van lehetősége bizonyítani kiemelkedő szakmai tudását a Mercedes-Benz és Setra autóbuszok területén. A Daimler Buses GmbH idén öt év után szervezte meg ismét a versenyt.
Kiemelkedő teljesítmény a magyar versenyző részéről
Schwarczkopf János, aki az OMNIplus Pappas Hunyadi úti márkaszervizéből érkezett a versenyre, aminek harmadik fordulójában hatalmas büszkeséggel képviselte Magyarországot. A több fordulós verseny során János kiválóan szerepelt mind az elméleti, mind a gyakorlati feladatokban. Az online kérdőíves tesztek során az első és második fordulóban 24 technikai kérdésre kellett válaszolnia. Sikeres továbbjutása után a harmadik fordulóban a legjobbak mezőnyében 18 nemzeti bajnokkal mérhette össze képességét és nyerte el a 4. helyezést.
A Döntő Izgalmai
A végső döntőt 2024. április 23-24-én, Neu-Ulmben rendezték meg. A döntő során különböző technikai területek bonyolult feladatait kellett megoldania a versenyzőknek: például autóbusz légkondicionáló rendszerének javítását, elektromos rendszer teljes leállását, valamint városi busz ajtóinak javítását. Schwarczkopf János kiemelkedő teljesítményt nyújtott, ezzel is bizonyítva, hogy a magyar autóbusz-szerelők és technikusok a legjobbak között vannak Európában.
Schwarczkopf János eredménye hatalmas büszkeség Magyarországnak, és inspirációt nyújt minden autóbusz-szerelő és technikus számára. A BusTech Challenge nem csak a szakmai tudás és képességek megmérettetését jelenti, hanem egy fontos jelzés is a résztvevők iránti elismerés és megbecsülés kifejezésére, valamint az OMNIplus szerviz megbízhatóságát is hivatott bemutatni.
Gratulálunk Jánosnak az elért eredményéhez, és sok sikert kívánunk neki a jövőbeli kihívásokhoz!
Teszten a Mercedes-Benz REFORM-S City minibuszunk!
Kicsi, de erős minibusz az utakon: a Volánbusz járműtesztelési projektjének keretében ezúttal egy Mercedes-Benz REFORM-S City minibusz áll forgalomba a következő hetekben több településen is. Az utasok Szigetszentmiklóson, Várpalotán és Hajdúszoboszlón próbálhatják ki a kisebb forgalmú viszonylatokon jelentkező utazási igények kiszolgálására ideális, korszerű és kényelmes járművet.
Az Omnibus Hungária Kft. által tesztelésre felajánlott minibusz 2024. április 16. és 25. között Szigetszentmiklóson, április 27. és május 6. között Várpalotán, május 8. és 16. között pedig Hajdúszoboszlón vehető igénybe. Az első, szigetszentmiklósi tesztidőszak menetrendje már elérhető a Volánbusz honlapján.
A legkorszerűbb, Euro 6-os környezetvédelmi besorolású motorral hajtott jármű 7 álló és 11 ülő, valamint egy kerekesszékes utas egyidejű szállítására alkalmas. A szintén az ITK Holding cégcsoporthoz tartozó Inter Traction Electrics Kft. debreceni gyárában készült minibusz további műszaki paraméterei:
- Alapjármű: Mercedes-Benz Sprinter VS30
- Motor: Mercedes-Benz OM 651 DE 22 LA EURO VI, 125 kW
- Sebességváltó: 9G-TRONIC PLUS automata
- Elektronikusan szabályozott végsebesség: 90 km/h
A Volánbusz az elmúlt években közel 50 alkalommal több mint 20 busztípust tesztelt. A társaság 2024-ben is aktívan folytatja a különböző típusú és meghajtású autóbuszok utasforgalmi próbáját, hiszen a beszerzések tervezésében és a járműállomány üzemeltetésében nagy segítséget jelentenek a próbaüzemek minél szélesebb körű tapasztalatai. A budapesti agglomeráció helyközi vonalain jelenleg is zajlik egy hidrogén-üzemanyagcellás autóbusz tesztelése.
A kis befogadóképességű midi- és minibuszok elterjedése Európa-szerte nem új keletű, mivel alkalmazásuk különösen hasznos azokon a vonalakon, ahol az utazási igények nagyságrendje miatt a normál méretű autóbuszok üzemeltetése gazdaságtalan, vagy a településszerkezeti adottságok miatt a kisebb méretű járművekkel hatékonyabban biztosítható a közszolgáltatás. A Mercedes-Benz REFORM-S City próbaüzeme tehát sikeresen hozzájárulhat az ideális forgalomszervezést segítő beszerzések tervezéséhez az érintett térségekben.
Budapest, 2024. április 17.
Forrás: Volánbusz Zrt.
Új tulajdonosi háttérrel folytatja tevékenységét az Omnibus Hungária Kft.!
Az idén éppen megalakulásának 20. évfordulóját ünneplő Omnibus Hungária Kft.
(korábbi nevén EvoBus Hungária Kft.) fennállásának legnagyobb változásán megy keresztül
2023 utolsó hónapjában.
Ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy az eddigi tulajdonosok, a Pappas Holding
AG és a Daimler Buses GmbH közös megegyezése alapján 2022. novemberében értékesítették
a céget a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt.-hez tartozó ITK Holding cégcsoportnak. Így a
Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyását követően 2023.12.01-től az Omnibus Hungária Kft.
csapata immár az új tulajdonosi háttérrel folytatja eddigi működését, mint a Daimler Truck AG
leányvállalatának, a Daimler Buses GmbH-nak a magyarországi importőre és vezérképviselete.
A cég továbbra is négy márkát képvisel Magyarországon. A Mercedes-Benz és a Setra
autóbuszok értékesítése mellett, a saját szervizellátást biztosító OMNIplus szolgálatatásokkal
és a használt autóbusz értékesítési üzletágazat, a BusStore kínálatával is ügyfelei
rendelkezésére áll.
Az Omnibus Hungária Kft. megvásárlása szervesen illeszkedik abba a néhány éve
elkezdett, több lépcsős folyamatba, melynek során a MOL-ITK csoport szoros stratégiai
együttműködést épített ki a Daimler Truck AG-val járműforgalmazás, gyártás és
szerviztevékenység ellátás területén is. A döntésnek köszönhetően az Omnibus Hungária Kft.-
nek lehetősége lesz az új tulajdonos üzletpolitikájához szorosan kapcsolódva még
hatékonyabbá tenni a világ egyik legértékesebb autóbuszmárkáit választó ügyfelek magas
szintű kiszolgálását.
A cég új székhelye: 1044 Budapest, Óradna u. 5.
Posta címe: 1044 Budapest, Óradna u. 5.
Központi telefonszám: +361 422 1650
Honlapunk, e-mail címeink, valamint E-Portál és mobiltelefonos elérhetőségeink
változatlanok maradnak a továbbiakban is.
A Mercedes-Benz és Setra típusú autóbuszok alkatrész importőri és értékesítési
feladatait a továbbiakban az ITE Bus&Truck Kft. fogja végezni, amely cég 2023. áprilistól a
Daimler Truck teherautó üzletágának importőr feladatait is ellátja.
A cég elérhetőségei:
Székhely: 1044 Budapest, Óradna u. 5.
Posta cím: 1044 Budapest, Óradna u. 5.
Budapest, 2023. 12. 01.
Omnibus Hungária Kft. Management
Az OMNIplus ServiceCard Basic már online!
Kedves Ügyfelünk és az OMNIplus Hálózat Felhasználók!
Az OMNIplus ServiceCard Basic szolgáltatása már online is elérhető, amely számos előnyt biztosít a jövőben. Az OMNIplus ServiceCard Basic kártyát eddig az UNION TANK Eckstein GmbH & Co.KG (UTA), mint a szervizkártyák kibocsájtója és szerződéses partner adta ki az ügyfeleinek. Ezt a feladatot, a Mercedes ServiceCard GmbH & Co., mint a Daimler Truck AG leányvállalata közvetlenül fogja átvenni 2023. szeptember 1-jétől. Ennek köszönhetően az OMNIplus ServiceCard Basic szolgáltatás igénylését követően ügyfeleink hozzáférést kapnak az új, ingyenes internetes portálhoz, amely a SERVICE 24h és a hitelkeret megállapítás előfeltétele.
További információ igény esetén kérjünk forduljon bizalommal a Mercedes ServiceCard GmbH & Co. KG (MSC) ügyfélszolgálatához. Tel.: +49 6027 509-567 vagy e-mailben: information@mercedesservicecard.com
Az OMNIplus ServiceCard Basic már online! Élvezze az OMNIplus ServiceCard Basic tagság előnyeit!
Változás az OMNIplus ServiceCard Basic meglévő ügyfelei számára: a szerződő cég a jelenlegi UNION TANK Eckstein GmbH & Co. KG (UTA)-ról a Mercedes ServiceCard GmbH & Co. KG (MSC)-ra változik. Ehhez a módosításhoz azonban szerződésváltásra van szükség. Az UTA-tól postai úton egy felmondólevelet fog kapni a napokban. Annak érdekében, hogy az OMNIplus ServiceCard Basic használata zavartalanul folytatódhasson, és a Mercedes ServiceCard GmbH & Co. KG-val kötött új megállapodás hatályba léphessen, kérjük, igényeljen újra kártyát! A meglévő hitelkeret ezután átkerül az új ügyfélfiókjába.
Az OMNIplus ServiceCard Premium kártya nem változik!
Jelen változás az OMNIplus ServiceCard Prémium kártyákat nem érintik, azok változatlan feltételek mellett továbbra is felhasználhatók az UTA elfogadóhálózatában (üzemanyag, útdíj, járműszerviz) vagy az OMNIplus szervizpontokon. Az OMNIplus ServiceCard Premium kártyát a 706000 kibocsátószámról (első 6 számjegy) és a kártyán található UTA logóról ismerheti fel.
Bővebb információ német és angol nyelven:
Előre, végkimerülésig! – Mercedes-Benz eCitaro végkimerítéses teszt
Egy egészen különleges, demonstratív busztesztben való részvételre kaptunk meghívást a Mercedes-Benz és Setra márkák magyarországi vezérképviseletét ellátó Omnibus Hungária Kft.-től – a feladat nem más volt, mint gyakorlati körülmények között lemérni, milyen messzire jut el a Mercedes-Benz eCitaro legújabb, harmadik generációs NMC akkupakkal szerelt szóló változata az energiatárolók egyszeri feltöltésével. A kísérlethez az ArrivaBus, a Volánbusz, az ITK és az Omnibus Hungária mellett portálunk is delegált tesztpilótát. Egy nap alatt több, mint félezer kilométert tekertünk közösen a német villanybuszba közbenső rátöltés nélkül, de akár még tovább is mehettünk volna, ha bevállalósabbak vagyunk, vagy ha az alkalmi tesztpilóták nagyon odafigyelnek a takarékos vezetési stílusra.
Az Európa-szerte már több, mint ezer példányban eladott Mercedes-Benz eCitaro pillanatnyilag a második legnépszerűbb villanybusz Magyarországon – jelenleg 60 példány koptatja a hazai utakat, ebből 40 a Volánbusz kötelékében, 12 darab Debrecenben, a fennmaradó nyolc kocsi pedig Pécsen -, ám a tavaly megjelent, az Akasol újgenerációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumulátoraival szerelt legfrissebb kiadásból egyelőre nem közlekednek példányok hazánkban. A 200 Wh/kg-ot bőven meghaladó energiasűrűségű akkumodulok jóvoltából a szóló változat 588 kWh, a csuklós pedig akár 686 kWh villamos energia tárolására képes akkupakkal is felszerelhető. A magunk részéről nemrég Berlinben volt alkalmunk kipróbálni az új variánst egy rövid tesztvezetés keretében – akkor a típus általános viselkedésével ismerkedhettünk meg, a mostani tesztfutás célja viszont egyértelműen az energiafogyasztás gyakorlati lemérése és a határok feszegetése volt.
Az idehaza újdonságot jelentő kísérlethez egy ezüst fényezésű, kétajtós, szóló példány állt a rendelkezésünkre, amelyet a típushoz ma elérhető legnagyobb, 588 kWh összkapacitású (ebből ténylegesen felhasználható energia: 468 kWh) akkupakkal szereltek fel. Tesztbuszunkról tudni kell, hogy eredetileg a Bolloré által gyártott, folyékony elektrolitot nem tartalmazó lítium-polimer (LMP) akkumulátorcsomaggal hagyta el a mannheimi gyárat még 2020-ban, de a Daimler Buses 2023 elején átalakította a járművet a legújabb NMC akkupakk képességeinek gyakorlati demonstrálására. A busz természetesen nem csak végkimerítéses nyúzópróba kedvéért tette tiszteletét hazánkban, előtte ugyanis a próbálgatások szintjén újra életre kapó Zöld Busz Programhoz kapcsolódva országos bemutatókörúton járt, amelynek során Kaposváron, Budapesten, Pakson, Békéscsabán és Hatvanban is kipróbálták utasforgalomban, mielőtt június 16-án trélerre pakolva továbbment volna Lengyelországba, a soron következő tesztek helyszínére. Természetesen a fentebb felsorolt helyszíneken is mérték a futásteljesítményt, az energiafelhasználást és az üzemeltetési körülményekre vonatkozó adatokat, amelyeket a forgalmazó rendelkezésünkre is bocsátott cikkünk megírásához.
A Kaposváron töltött hét nap során a busz összesen 1912 kilométert tett meg, a napi futásteljesítmény 262-281 kilométer között alakult (ebben a napi ún. „rezsimenetek” is benne vannak, vagyis amikor a busz utasok nélkül, a garázsból a forgalomba és vissza közlekedett), ennek során az akkumulátorokban tárolt energiamennyiség 43-64%-a került felhasználásra. A tesztkörút ezt követően Budapesten, a BKV-nál folytatódott, a nyolc napos vendégszereplést 247-263 kilométeres napi futásteljesítmény és 60-68%-os energiafelhasználás jellemezte (egy napot leszámítva, amikor egy kisebb műszaki probléma miatt a busz csak délután tudott kimenni a garázsból). Megemlítendő, hogy itt az átlagos utastelítettség elérte a 60%-ot, szemben a Kaposváron tapasztalt 35%-os csúcsértékkel. Pakson huzamosabb ideig, tíz napon át időzött a busz, az itt mért napi 250-289 kilométeres megtett táv mellé 43-57%-os energiafelhasználás társult (az első három napban közbenső rátöltéssel), meglehetősen ingadozó, 20-70%-os átlagos utasterhelés mellett. Békéscsabán a Volánbusz Zrt. próbálta ki a járművet nyolc napon keresztül, itt 264-303 kilométert tett meg naponta, az akkumulátorokban tárolt energia 47-61%-át felhasználva, az átlagos utastelítettség 50% és 85% között változott. Az utasforgalmi próbák sorát Hatvan zárta, ahol a Horváth Rudolf Intertransport Kft.-nél – amely a közelmúltban a Mercedes-Benz Intouro új generációjából is vásárolt 20 példányt – töltött el öt napot a busz. Az előző helyszínek többségével ellentétben itt napközbeni rátöltésekkel használták a járművet, így az egy nap alatt megtett távolság elérte az 534 kilométert is. Ugyanakkor az elővárosi-helyközi jellegű alkalmazásból adódóan itt a rezsimenetek is lényegesen hosszabbak voltak, akadt olyan nap, amikor az üresjárat a 200 kilométert is megközelítette.
A magyarországi vendégszereplés utolsó felvonásaként következhetett tehát a cikkünk fő témáját jelentő végkimerítéses teszt, amelynek lebonyolításában portálunk képviselői is szerepet vállaltak. A teszt Hatvanból, a Horváth Rudolf Intertransport telephelyéről indult még június 13-án este fél tízkor, 100%-ra feltöltött vontatási akkumulátorokkal. Innen a busz saját lábon tette meg a Budapestig vezető utat, országúton, 80 km/h tempó mellett. A másnapra tervezett egész napos fővárosi cirkáláshoz a kísérletet szervező Omnibus Hungária egy nagy kört leíró tesztútvonalat jelölt ki, amely északon egészen Szentendréig, délen pedig Érdig, illetve Szigetszentmiklósig húzódott. Az út a budai oldalon az Alkotás úton illetve a 7-es és 6-os főutakon, a Duna túlsó oldalán pedig Csepelen, valamint a Hungária körúton át vezetett. A nap folyamán egymást váltották a vezetőülésben a résztvevő közlekedési társaságok – ArrivaBus, Volánbusz, ITK – és az Omnibus Hungária tesztpilótái. Nekünk a legutolsó szakasz jutott, így már az esti órákban, 16%-os töltöttséggel vettük át a járművet az óbudai buszgarázsnál. Az eredetileg tervezett útvonaltól kissé eltérve az Óbuda – Érd – Halásztelek – Kelenföld útvonalon vezettük a buszt, alacsony forgalom mellett, a légkondicionáló használata nélkül, jelképes (öt fős) utasterheléssel, nagyrészt folyamatosan haladva, azaz viszonylag alacsony rekuperációval.
Elkerülendő egy esetleges út szélén maradást, a biztos hazaérés érdekében végül „csak” 6%-ig merítettük az energiatárolókat – ez alá gyári ajánlás szerint egyébként sem javasolt menni -, így az este tíz óra után zárult tesztfutás végén 509,7 kilométert mutatott a még előző éjjel, Hatvanban elindított számláló. Számokra lefordítva, figyelembe véve a közel 80%-os DoD (depth of discharge) értéket, mindez 0,86 kWh/km átlagfogyasztást jelent, ami a kategóriában kifejezetten jónak mondható. Az Omnibus Hungária egyik helyszínen lévő szakembere szerint kíméletesebb vezetés mellett ennél akár jelentősen nagyobb is lehetett volna az elért futásteljesítmény, az viszont így is kiderült, hogy az új NMC 3-as akkupakk a legtöbb gyakorlati forda esetében jó eséllyel elegendő az egész napos zavartalan üzemhez (maga a gyártó egyébként meglehetősen óvatosan csak 280 kilométeres hatósugarat garantál átlagos forgalmi, domborzati és időjárási viszonyok mellett, bár hozzáteszi, hogy ideális körülmények esetén ez az érték messze meghaladja a 300 kilométert is). Az ennél is nagyobb autonómiát igénylő üzemeltetőknek a frissen bemutatott, hidrogén üzemanyagcellás hatótávnövelővel szerelt eCitaro fuel cell változatokat ajánlja a Mercedes-Benz.
Forrás: Előre, végkimerülésig! – Mercedes-Benz eCitaro végkimerítéses teszt | Magyarbusz [Info]
Szerző: Patthy Gellért / Magyarbuszinfo.hu
A Zöld Busz Programban szerződéses járat szállít munkásokat Hatvan környékén
Hatvan, 2023. június 12. – A HUMDA Zrt. Zöld Busz Program Demonstrációs Mintaprojektjében egy Mercedes-Benz eCitaro autóbusz elővárosi és helyközi közlekedésben szállítja a Rosenberger Kft. dolgozóit június 9-13. között. A Horváth Rudolf Intertransport Kft. üzemeltetésben közlekedő elektromos autóbuszban harmadik generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid, NMC3 akkupakk biztosítja az energiát.
A HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. demonstrációs mintaprojektjeiben már számos alkalommal vett részt a közösségi közlekedésben a Mercedes-Benz eCitaro típus a fővárosban és több vármegyeszékhelyen is. A Heves vármegyei Hatvan környékén június 9-től 13-ig tartó demonstrációs mintaprojekten nem egy közösségi közlekedési vállalat, hanem egy magáncég, a szerződéses járatokat is üzemeltető Horváth Rudolf Intertransport Kft. tesztelni a járművet. Az elektromos autóbusz az eddig megszokott, kizárólag városi vonaljáratok helyett ezúttal elővárosi, és helyközi közlekedésben is bizonyítja, hogy optimális megoldást nyújthat a helyszíni zéróemissziós közlekedést preferálók számára.
Az autóbusz harmadik generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid, NMC3 akkumulátorcsomagból nyeri az energiát. Ennek az energiasűrűsége mintegy 50 százalékkal nagyobb, mint ez előző típusé. A hat darab nagyfeszültségű akkupakk; egyenként 98,1 kWh kapacitású, összesen 590 kWh a névleges kapacitás és 468 kWh a felhasználható energia. A két ZF AVE 130, kerékagy közelében elhelyezett elektromotor csúcsteljesítménye darabonként 125 kW, a forgatónyomatékuk maximuma 485 Nm. Az eCitaro második ajtajában kihajtható rámpa kapott helyet, a szintszabályozás elektropneumatikus és térdeplés funkcióval is rendelkezik. Az utastérbe 13 USB-csatlakozó is került, az utastájékoztatásról bent egy TFT-monitor, kívül pedig három LED mátrix-kijelző gondoskodik.
– Örülünk, hogy a Horváth Rudolf Intertransport Kft. is részt vesz az elektromos Citaro autóbusz tesztelésében. Nem ismeretlen számukra a Mercedes-Benz típus, mivel 2022-ben és 2023-ban összesen húsz Mercedes-Benz Intouro autóbuszt vásároltak dolgozói szállításra cégünktől. Jövőbemutató, hogy a közlekedési vállalatok mellett egyre több magáncég is érdeklődést mutat az elektromobilitás iránt, így bízunk benne, hogy az elektromos tesztbuszunkkal folytatott teszt pozitív eredménye egy új piaci szegmens felé nyithat lehetőséget elektromos járművek alkalmazására – emelte ki Uray Dóra, a Mercedes-Benz autóbuszokat forgalmazó Omnibus Hungária Kft. ügyvezetője.
– A Horváth Rudolf Intertransport Kft. kiemelten fontosnak tartja a környezetvédelmet és a fenntartható közlekedést. Az eCitaro autóbusz tesztelése különleges esemény, büszkék vagyunk rá, hogy mint magáncég, lehetőségünk nyílik részt venni ebben az úttörő projektben. Ez a zöld közlekedésben óriási előrelépés számunkra. Hatvanban és környékén már az első napokban beigazolódott, hogy az elektromos autóbusz ideális választás lehet elővárosi és helyközi közlekedésben is a dolgozók szállításában – emelte ki Buborék Gábor, a Horváth Rudolf Intertransport Kft. üzletág vezető munkatársa.
– A heves vármegyei mintaprojekt kiemelkedik az eddigi demonstrációk sorából, hiszen újra dolgozók szállításával kapcsolatban szerezünk tapasztalatokat. Az első ilyen mintaprojektünket egyébként pont Heves vármegyében szerveztük tavaly ősszel, akkor a Mátrai Erőmű és térségében szállították közreműködésünkkel a dolgozókat. A jövőbeni beruházásoknál lesznek fontosak azok az információk, amelyeket ezekben a napokban szerzünk Hatvan környékén. Küldetésünk, hogy a hazai közlekedés járműállománya megfelelő ütemben modernizálódjon és hozzájáruljon hazánk klímacéljaink eléréshez. A Zöld Busz Programban eddig mintegy száz elektromos meghajtású autóbuszt adtunk át a budapesti agglomerációban és vármegyeszékhelyeken. Külön öröm számunkra, hogy a Horváth Rudolf Intertransport Kft.-vel működhetünk együtt, a vállalkozás a HUMDA Business Club tagja. Az üzleti klub célja, hogy a privát szektor szereplőinek különböző fókuszú együttműködési lehetőségeket kínáljon – mondta Weingartner Balázs, a HUMDA Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A közleményhez kapcsolódó kép innen tölthető le:
https://drive.google.com/drive/folders/1lSHGAHrV-5ONk__4CvScQ_4GiorVk4o3
Forrás: HUMDA Zrt.
A Zöld Busz Programban szerződéses járat szállít munkásokat Hatvan környékén (humda.hu)
Második alkalommal közlekedik elektromos busz Békéscsabán a Zöld Busz Programban
Békéscsaba, 2023. május 31. – A HUMDA Zrt. Zöld Busz Program Demonstrációs Mintaprojektjében egy újabb elektromos meghajtású busztípust tesztel Békéscsabán. 2023. május 31-től június 7-ig a békési vármegyeszékhelyen a Volánbusz Zrt. üzemeltetésében közlekedő Mercedes-Benz eCitaro NMC3 típusú elektromos járművet a városban elérhető autóbuszvonalakon és menetrend szerint próbálhatják ki az utasok.
A HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. demonstrációs mintaprojektjeiben már számos alkalommal együttműködött a Volánbusz Zrt.-vel, egyes települések helyi és elővárosi közösségi közlekedésében, illetve már hosszabb vonalakon, helyközi közlekedésben is tesztelték közösen a különböző típusú járműveket.
Békéscsaba helyi vonalain 2020 októberében egy Solaris Urbino 12 electric típusú elektromos jármű 25 napon keresztül, naponta mintegy 160 kilométeren szállította az utasokat. Most egy másik típust próbálhatnak ki a vármegyeszékhely lakói: a május 31-én kezdődő tesztidőszakban a Mercedes-Benz eCitaro NMC3 naponta több, mint 250 km-t tesz meg az 1, 5, 7F, 8, 8A, 8MJ, 17, 17V, 74A, 74B jelű járatok útvonalán. A jármű töltése a Sportcsarnoknál telepített töltőberendezésnél zajlik.
Az akadálymentes kialakítású, végig alacsonypadlós, 2 ajtós, kerekesszékben ülő utas szállítására is alkalmas, légkondicionált elektromos jármű ismét lehetőséget nyújt a HUMDA és a MÁV–Volán-csoport számára, hogy a meglévő elektromos autóbuszai mellett újabb típusok tesztelésével gyűjtsön üzemeltetési tapasztalatokat.
– A mintaprojektek, így a békéscsabai demonstráció során is olyan üzemeltetési tapasztalatokat szerzünk, amelyek a jövőbeni beruházásoknál nélkülözhetetlenek, másrészt ezek kiváló háttéranyagot biztosítanak a Magyar Kormány számára az elektromobilitással kapcsolatos jövőbeni döntések megalapozására. A hazai közösségi közlekedés járműállományának megfelelő ütemben történő modernizálódása hozzájárul a vállalt klímacéljaink eléréshez. A Zöld Busz Programban eddig közel száz elektromos meghajtású autóbuszt adtunk át a budapesti agglomerációban és vármegyeszékhelyeken, az új járművek valamennyi városban szívélyes fogadtatásban részesültek az utazóközönség részéről – mondta Weingartner Balázs, a HUMDA Zrt. elnök-vezérigazgatója.
– A MÁV–Volán-csoport fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban társaságunk az autóbusz-állomány fiatalítása mellett fokozatosan annak zöldítésére is törekszik új, alternatív meghajtású, lokálisan alacsony vagy zéró károsanyag-kibocsátású járművek beszerzésével. Jelenleg 54 elektromos autóbuszt üzemeltetünk, és a következő hetekben további 48 e-busz érkezik a flottába. Mindent elkövetünk annak érdekében, hogy egyre több alternatív meghajtású járművel biztosítsuk környezetünk védelmét, és fejlesztési programokat indítunk annak érdekében, hogy üzemeltetésük hosszú távon is költséghatékony legyen – húzta alá Kruchina Vince, a Volánbusz Zrt. vezérigazgatója.
– A környezettudatos gondolkodásmód közel áll Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzathoz. Az elmúlt években minden lehetséges területen igyekezett a város redukálni a környezeti lábnyomát: ez a szén-dioxid-kibocsátás mérséklésén keresztül a zöldebb közösségi terek kialakításán át a hulladék újrahasznosításáig mutatott. A környezetvédelemmel kapcsolatos célkitűzések végrehajtásában fontos szerepe van az alternatív energiaforrások és a legmodernebb technikák alkalmazásának és a város lakosainak szemléletformálásának. Ezért is öröm számunkra, hogy egy héten keresztül, demonstrációs program keretében üzemeltet a HUMDA és a Volánbusz közösen egy elektromos buszt – tette hozzá Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
– A Mercedes-Benz eCitaro NMC3 típusú autóbusz 4. tesztállomása Békéscsaba. Nagy öröm és megtisztelő számunkra, hogy a HUMDA Zrt.-vel közösen a Zöld Busz Program keretében először lesz lehetősége az érdeklődőknek egy elektromos Mercedes autóbusz kipróbálására. Bízunk benne, hogy az előző helyszínekhez mérten – ahol az elvárt napi futásteljesítményeket az akkumulátorok kapacitásának nagy tartalékával hajtották végre – itt is hasonló sikerrel mutatkozik be a jármű és elnyeri mind az utasok, mind a járművezetők tetszését – fűzte hozzá Uray Dóra, a tesztautóbuszt biztosító Omnibus Hungária Kft. ügyvezetője.
A jármű egy harmadik generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid, NMC3 akkumulátorcsomagból nyeri az energiát. Ennek az energiasűrűsége mintegy 50 százalékkal nagyobb, mint ez előző típusé. A hat darab nagyfeszültségű akkupakk; egyenként 98,1 kWh kapacitású, összesen 590 kWh a névleges kapacitás és 468 kWh a használható energia. A két ZF AVE 130, kerékagy közelében elhelyezett elektromotor csúcsteljesítménye darabonként 125 kW, a forgatónyomatékuk maximuma 485 Nm. Az eCitaro második ajtajában kihajtható rámpa kapott helyet, a szintszabályozás elektropneumatikus és térdeplés funkcióval is rendelkezik. Az utastérbe 13 USB-csatlakozó is került, az utastájékoztatásról bent egy TFT-monitor, kívül pedig három LED mátrix-kijelző gondoskodik.
A közleményhez kapcsolódó képek innen tölthetők le:
https://drive.google.com/drive/folders/1N1XUBWGBmUe3j1n6424ZATnNjZEYx9Sw
Forrás: HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. Második alkalommal közlekedik elektromos busz Békéscsabán a Zöld Busz Programban (humda.hu)
A barcelonai UITP kongresszuson mutatkozik be a Mercedes-Benz eCitaro fuel cell | Magyarbusz [Info]
A június 4. és 7. között Barcelonában megrendezésre kerülő idei UITP világkongresszuson (UITP Global Public Transport Summit 2023) tartja első hidrogén üzemanyagcellás hatótávnövelővel felszerelt sorozatgyártású busztípusának világpremierjét a Mercedes-Benz. A csillagos márka legfrissebb sajtóanyaga a korábban beharangozott, a Range Extender kifejezésből származó REX típusjelzés helyett egyszerűen fuel cell kiegészítő néven hivatkozik az újdonságra, amelyre júniustól már rendeléseket is felvesznek, és a tervek szerint a sorozatgyártása is ugyanebben a hónapban indul.
A Mercedes-Benz eCitaro típuscsalád legújabb tagjait a nagyobb hatótávot igénylő városi üzemeltetőknek ajánlja a Daimler Buses, aki szerint a fuel cell változat képes a belső égésű motorral szerelt városi busztípusok egy az egyben történő kiváltására, ugyanakkor ésszerűen egészíti ki a közlekedési társaságok kialakulóban lévő villanybusz-flottáit is. A gazdaságos üzemeltetést számításaik alapján az teszi lehetővé, hogy a hálózatból felvett elektromos töltőáram alapvetően olcsóbb a zöld forrásból származó hidrogéngáznál, így az energiaforrások arányának célszerű megválasztásával csökkenthető a hidrogénbuszok ma még jellemzően igen magas fenntartási költsége.
Bár az új termékvonal műszaki részletei várhatóan csak a júniusi premieren derülnek majd ki, a fontosabb adatokat már most nyilvánosságra hozták. Az üzemanyagcellás változat technikai alapját az eCitaro sorozat harmadik generációs lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC 3) vontatási akkumulátorokkal szerelt változata adja, ám a hajtásrendszer itt egy 60 kW teljesítményű hidrogén tüzelőanyag-cella modullal egészül ki, amelyet egy korábbi bejelentés alapján a Toyota szállít. A szóló változat hatótávnövelős konfigurációban legfeljebb három akkumodullal szerelhető fel, ami 294 kWh összkapacitást jelent; a csuklós verzió négy ugyanilyen egységgel összesen 392 kWh villamos energiát képes tárolni. Már ebből látható, hogy a Mercedes-Benz mérnökei nem csak köztes energiatárolóként (pufferként) számolnak az akkumulátorokkal, hanem alapvetően ezek biztosítják majd a jármű energiaellátását, a hidrogéngáz pedig elsődleges energiahordozó szerep helyett inkább csak a hatótáv meghosszabbítására szolgál. A csillagos márka szerint a konstrukció előnye, hogy az üzemanyagcella így túlterhelés nélkül, mindig kedvező üzemállapotban működhet.
Az akkumulátorok töltésére kizárólag CCS Combo 2 rendszerű plug-in csatlakozón keresztül lesz lehetőség, a pantográfos megoldásokat az üzemanyagcellás hajtáshoz nem párosítják – valószínűsíthetően a gáztartályok helyigénye és pozíciója miatt, bár a gyártó inkább a napközbeni rátöltés szükségtelenségével indokolja a döntést. A barcelonai UITP világkongresszuson bemutatásra kerülő háromajtós csuklós változat hivatalosan mintegy 350 kilométert képes megtenni a hat darab gáztartály egyszeri feltöltésével, fedélzetén pedig legfeljebb 128 személy szállítható.
Az új termékvonal a piacra lépés előtt számtalan funkcionális és tartóssági és teszten esett át. A hidrogéntartályok teljesítik az ENSZ-EGB 134-es előírás tűzvédelemre, hőállóságra és mechanikus behatással szembeni ellenállóképességre vonatkozó követelményeit, a tetőn elhelyezett tartályegység rögzítőrendszerét pedig rezgés- és ütközésvizsgálatnak vetették alá. Az üzemanyagcella által előállított hulladékhőt hasznosító, új fejlesztésű termomenedzsment rendszert extrém magas és extrém alacsony hőmérsékleten egyaránt tesztelték, és a gyártó szerint valamennyi nyúzópróbát sikeresen teljesítette.
Forrás: Magyarbusz.info / Szerző: Patthy Gellért / Fotók: Daimler Truck AG/Daimler Buses
A barcelonai UITP kongresszuson mutatkozik be a Mercedes-Benz eCitaro fuel cell | Magyarbusz [Info]
Ismét egy Mercedes-Benz eCitaro tesztbusz turnézik hazánkban
Bár a Zöld Busz Program beszerzései az utóbbi időben megtorpantak, a jelek szerint újra lendületet kaphat a kormányzati kezdeményezés, erre utal legalábbis, hogy szerdától egy újabb elektromos demóbusz állt forgalomba hazánkban, ezúttal Kaposváron. Az Omnibus Hungária közreműködésével érkezett tesztjármű június 9-ig marad Magyarországon, a kaposvári próbafutás után Budapesten, Pakson és Békéscsabán is megfordul majd az elkövetkezendő hetekben.
A típusból jelenleg 60 példány fut Magyarországon, közülük 40 a Volánbusz, 12 a debreceni DKV Zrt., 8 darab pedig a pécsi Tüke Busz színeiben, így a 12 méteres szóló modell már nem számít különösebb újdonságnak hazánk útjain. Mindazonáltal a most Magyarországra érkezett eCitaro mégis más, mint a Zöld Busz Program keretében eddig tesztelt és beszerzett példányok, ugyanis a Daimler Buses már az Akasol legújabb, harmadik generációs NMC akkupakkjaival szerelte fel, amely jóval nagyobb energiasűrűséggel bír, mint a volános példányokba épített, modulonként még csak 24 kWh kapacitású NMC 1-es, vagy a Tüke Busz és a DKV eCitaróiban található, modulonként 33 kWh energia tárolására képes, NMC 2-esként emlegetett lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid Akasol akkucsaládok.
A 2021 óta az amerikai BorgWarner Inc. tulajdonában álló német akkugyártó tavaly piacra dobott harmadik generációs NMC vontatási akkumulátor-csomagjának energiasűrűsége a fejlettebb kémiának köszönhetően közel 50%-kal nagyobb elődeinél, vagyis kapacitása is ennyivel több, azonos össztömeg mellett. A modulonként 98 kWh kapacitású és 560 kg tömegű energiatárolókat 2022 vége óta alkalmazza az eCitaro sorozat tagjaiban a német gyártó, a szóló buszokba akár 588 kWh, a csuklós változatba pedig akár 686 kWh összkapacitás is beépíthető az AKASystem 9 AKM 150 CYC néven futó akkumodulokból.
A Kaposvárra érkezett kétajtós (2-2-0 ajtóképletű), 2020-ban gyártott, MA-MB 1366 rendszámú tesztbuszba – amelyet eredetileg a francia Bolloré BlueSolutions nagy energiasűrűségű és élettartamú, lítium-polimer (LMP) kémiát használó akkumulátoraival szereltek – egy hat modulos, összesen 588 kWh (vagyis a szóló változathoz elérhető legnagyobb) névleges kapacitású, 3360 kg tömegű akkupakk került beépítésre. Az akkumodulokat a típusra jellemző módon részben a tetőn, részben pedig az egykori motorsátor alján helyezték el. A 665 V feszültségen működő akkumulátorpakk hasznosítható energiatartalma 470 kWh körül alakul, azaz a jármű a gyakorlatban a teljes akkukapacitás közel 80%-ával gazdálkodhat. A Daimler ezzel az akkupakkal a szóló kivitel esetében 220-300 kilométeres hatótávot garantál az üzemeltetési körülményektől függően. A töltés hagyományos plug-in módszerrel történik; a járműoldali interfész a busz jobb oldalán, a mellső tengely felett található, a töltési teljesítmény legfeljebb 150 kW lehet. A busz hajtásáról a jól megszokott, kerékagy-közeli villanymotorokkal szerelt ZF AxTrax AVE típusú portálhíd gondoskodik, a folyadékhűtéses háromfázisú aszinkronmotorok csúcsteljesítménye 2×126 kW.
A 74 fő befogadására alkalmas villanybusz fedélzeten 31 utasülés kapott helyet, a második ajtóval szemben egy főnyi férőhely került kialakításra a kerekesszékkel vagy babakocsival utazók számára. Az utastér hőmérsékletéért EvoThermatik Plus típusú hőszivattyús, CO2 hűtőközeges klímaberendezés felel, a vezetőtér pedig különálló klímaberendezéssel is rendelkezik. A rendszer képes az akkumulátortöltés közbeni előtemperálásra (vagyis az utastér előzetes, indulás előtti lehűtésére vagy felfűtésére), továbbá alkalmas arra is, hogy a sűrített levegőt egy előzetesen beállított időpontra feltermelje.
A buszba épített aktív vezetéstámogató biztonsági elektronikák sorában megtalálható többek között a Preventive Brake Assist (PBA) nevű, gyalogosokat is felismerő radaros ütközésvédelmi rendszer, a BAS vészfékasszisztens (hirtelen, nagy erejű fékezés esetén egyből a maximális lassulást hozza ki a járműből), az ABS/ASR, az ESP és a kis ívben kanyarodást segítő Sideguard Assist radaros holttérfigyelő is. A jármű, mint minden eCitaro, rendelkezik támolygás-bólintáscsillapítás (WNR) funkcióval is, valamint – az elektromos közúti járművekre vonatkozó ENSZ-EGB 138-as előírással összhangban – 20 km/h sebesség alatt működő aktív e-zaj hanggenerátorral is felszerelték. Emellett a busz extralistáján megtalálhatók a keréknyomás-érzékelők, az eső és fényérzékelő szenzorok, az USB-töltőpontok (13 darab az utastérben), a fűthető szélvédőüveg és a fűthető, szellőztetett vezetőülés is. A buszon külső és belső világítást egyaránt kizárólag LED fényforrások biztosítják.
Forrás: Magyarbusz.info / Szerző: Ludányi József
Ismét egy Mercedes-Benz eCitaro tesztbusz turnézik hazánkban | Magyarbusz [Info]
Százharmincöt Conectóval frissül a BKV flottája
Idén év vegéig összesen 135 darab Mercedes-Benz Conecto autóbusszal bővül a BKV Zrt. flottája; a járművekből 100 példány, 50 szóló és ugyanennyi csuklós 96 + 24 hónapos bérleti konstrukcióban, s további 35 darab szóló pedig adásvételi szerződés keretében érkezik a közlekedési céghez. A következő hónapokban megvalósuló flottafrissítésnek köszönhetően – várhatóan még annak befejezése előtt – teljes mértékben alacsonypadlóssá válhat BKV autóbuszállománya.
A 135 tagot számláló flotta első 29 példányát ünnepélyesen október 13-án vette állományába a BKV, a fennnaradó 106 kocsi pedig az elkövetkezendő hetekben fog megérkezni rendeltetési helyére. A BKV buszágazatában az alacsonypadlós járművek aránya az elmúlt 8 évben 38%-ról 91%-ra emelkedett, és a vadonatúj autóbuszok forgalomba állításával a BKV a tervek szerint még novemberben száműzné Budapest útjairól az Ikarus 200-as és Ikarus 435-ös típusokat.
A most érkező járművek technikai paraméterei nagy vonalakban megegyeznek a BKV részére eddig átadott újgenerációs Conectók műszaki tartalmával, azaz a 12,13 méter hosszú szóló buszokban 7,7 literes, 299 lóerős OM 936, a csuklósokban pedig 10,7 literes, 360 lóerős OM 470 típusjelű, SCR (NOx katalizátor) és AGR (kipufogógáz visszavezetés) rendszerrel, valamint részecskeszűrővel szerelt dízelmotor dolgozik, amelyek már a jelenleg érvényben lévő legmagasabb Euro 6e környezetvédelmi besorolással rendelkeznek. Az erőátvitelről mindkét típus esetében ZF automata sebességváltó gondoskodik. A szóló járművek 108, a csuklósok pedig 152 személy elszállítására alkalmasak.
Az autóbuszokat a budapesti igényeknek megfelelően többek között nagyobb méretű, elhúzható oldalablakok, nagy hűtőteljesítményű EvoCool Basic klímaberendezés, extra fel- és leszállásjelzők és ajtónyitók (pl. ajtónyitó vakok és gyengénlátók számára), fedélzeti, valamint adatrögzítővel ellátott front- és tolató kamerák, LED-technológián alapuló világítás és utasszámláló berendezés jellemzi.
A 135 darab török gyártású Mercedes-Benz Conectót az EvoBus hazai képviseletét ellátó Omnibus Hungária Kft. és az Inter Tan-Ker City Kft. alkotta konzorcium szállítja a közlekedési cégnek, 100 darabot tartós bérlés formájában, 35-öt pedig adásvételi konstrukcióban. A saját tulajdonba kerülő járműveket egy korábban megkötött keretszerződés terhére szerzi be a cég, amely opciókkal együtt összesen 200 darab Mercedes-Benz Conecto lehívását teszi lehetővé 2022. december 31-éig – a közlekedési vállalat a szerződés adta lehetőséggel élve mostanáig már 124 kocsit vásárolt az opciós keretből.
Forrás: https://magyarbusz.info/, Szerző: Ludányi József